Aktualności
JASEŁKA- fotorelacja Drukuj

jas1

Więcej…
 
Dzieła kulinarne ikonopisarzy! Drukuj

Pierniki i żelki- dzieła kulinarne ikonopisarzy!

Dwa dni przed Świąteczną przerwą Bożonarodzeniową w szkolnej galerii panował magiczny zgiełk foremek i krzątających się kucharzy.

Z przygotowanego ciasta (za które serdecznie dziękujemy Pani pedagog- Magdalenie Witkowskiej) nasze ikonopisarki: Santi, Julia i Natasza wałkowały, wykrawały, potem ozdabiały pierniczki. Wkrótce pojawiali się kolejni ikonopisarze.

Ci to dopiero dali pokaz swych umiejętności. Pięknie pachniały nasze pierniczki, ale jeszcze ciekawiej prezentowały się na nich arcymistrzowskie esy floresy i realistyczne malowidła rąk: Karola W., Nikoli J., Mai M., Mai I., Zuzi W., Liliany K.,, Ani Sz., Igi N. i innych uczestników warsztatów ikonopisarskich.

Następnie białe kucharskie czapy pomykały korytarzami i zaglądały do kolejnych klas, aby częstować świątecznymi wypiekami, które wszystkim smakowały.

Jednak furorę zrobiły zdrowe  ż e l k i  i tu- uwaga!- podajemy prosty przepis!!!

Na żelki potrzebujemy:

- ok. 150 ml soku owocowego (to trochę więcej niż pół szklanki)- my mieliśmy sok  malinowy,

- galaretkę owocową,

- 5 łyżeczek żelatyny (spożywczej lub deserowej!),

- sok z połowy wyciśniętej cytryny.

Wymienione składniki w małym rondelku podgrzewamy (ale nie gotujemy!) do momentu, kiedy rozpuści się żelatyna, pojawi się wtedy biała pianka na wierzchu gęstego roztworu. Gotowe! Teraz tylko wlać do foremek i do lodówki na kilka godzin. Można oprószyć cukrem pudrem, bo żelki świątecznie wyglądają - niczym otulone śniegiem, ale my tego nie zrobiliśmy (zabrakło nam cukru, bo robiliśmy z niego lukier na pierniczki). Jeśli nie macie foremek, to wystarczy pomysł na nie…(może opakowanie po czekoladkach…? A może zupełnie coś innego wpadnie Wam do głowy? Pomyślcie tylko…).

Kiedy uczniowie szkoły przy ul. Ostródzkiej i Powstańców kosztowali pierniczki i żelki - Maja i Zuzia przed drzwiami galerii przygotowywały pomysłowy afisz na stojącej tablicy: „Pierniczek za uśmiech”- działało! Wszyscy się uśmiechali!

W szkole było serdecznie, ciepło, świątecznie; pachniało piernikami i żelkami. Byliśmy dla siebie mili, dzieliliśmy się wypiekami i zdrowymi żelkami jak opłatkiem przed Wigilią. Oby stało się to szkolną tradycja i niekoniecznie tylko przed świętami.

Warsztaty pieczenia pierniczków, ich ozdabiania oraz robienia żelków przeprowadziła Katarzyna Gorzelak. Wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom życzymy spełnienia oczekiwań, planów na kolejny rok, ale przede wszystkim dzielenia się z innymi tym, co potrafimy zrobić. Dzielmy się dobrocią, uśmiechem, pomysłami… Sprawdźmy jakie to wspaniałe, ciepłe i potrzebne!

                                                         Katarzyna Gorzelak i grupa kucharzy - ikonopisarzy

pier2

Więcej…
 
Świąteczne dekoracje Drukuj

dekor świa 3

Więcej…
 
Mikołajki - fotorelacja Drukuj

mikołajki 1

Więcej…
 
11 listopada - uroczyste podniesienie flagi Drukuj

11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości flagę na maszt podnieśli Druhowie z OSP w Dąbrównie w asyście delegacji ze Szkół z terenu Gminy Dąbrówno oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Delegację Pocztu Sztandarowego Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrównie reprezentowały uczennice klasy VIII Natalia Rucińska, Zuzanna Kaźmierska i Paula Eichler.

poczet1

Więcej…
 
Uroczystość Święta Niepodległości - fotorelacja Drukuj

niepodl1

Więcej…
 
PODSUMOWANIE AKCJI SPOŁECZNO-EDUKACYJNEJ KONWALIA Drukuj

Dnia 7 listopada 2023 r. (wtorek) o godzinie 10.30 (podczas przerwy) odbędzie się podsumowanie akcji Mikołaj Kopernik Konwalia poprzez:

Nasadzanie konwalii - certyfikowane kłącza konwalii na pamiątkę rocznicy 550. urodzin Mikołaja Kopernika.

Przygotujemy rabaty, ogrodzimy.

Na rabacie kwiatowej, zostanie umieszczona tablica upamiętniająca
to wydarzenie.


PODSUMOWANIE AKCJI SPOŁECZNO-EDUKACYJNEJ KONWALIA

W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła brała udział w Akcji społeczno-edukacyjnej Konwalia, której organizatorem był Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty.
Rok 2023 został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę jego urodzin. Celem Akcji społeczno-edukacyjnej Konwalia było upowszechnienie dokonań Mikołaja Kopernika oraz wzbudzenie zainteresowania postacią naszego Wybitnego Rodaka. Nasz szkoła z ochotą włączyła się do akcji. Szkolnym koordynatorem całego projektu zostały:  pani Karolina Grzegrzółka  i  pani Marta Kęsicka.
Do działań propagujących życie i twórczość naszego wybitnego rodaka włączyła się cała społeczność szkolna. W ramach akcji podjęto się realizacji wielu przedsięwzięć:
- odbyły się lekcje poświęcone osobie wielkiego astronoma,
- liczne gazetki, plansze, modele układu słonecznego,
- wykonywano prace plastyczne związane z działalnością Kopernika,
- odbył się  szkolny konkurs na logo akcji ,
- wzięliśmy udział w wojewódzkim konkursie na album Mikołaj Kopernik - człowiek wielu talentów (nasza praca znalazła się na wystawie w Olsztynie,
- wzięliśmy udział w Biegach Grunwaldzkich w obecności  „Mikołaja Kopernika”.
Ostatnim zadaniem do przeprowadzenia w ramach akcji już w nowym roku szkolnym miało być nasadzenie na terytorium szkół konwalii. Konwalia od średniowiecza utożsamiana była ze  sztuką medyczną, którą praktykował Mikołaj Kopernik, i to właśnie z konwalią jest często przedstawiany na portretach.

Serdecznie zapraszam

konwalia4

Więcej…
 
Konkurs plastyczny Drukuj

konk straż

 
Wesprzyj Fundusz Rady Rodziców 2023/2024 Drukuj

rada

 
Święto dyni i bal przebierańców - fotorelacja Drukuj

bal 1

Więcej…
 
Oferta Mawi Foto 2023/2024 Drukuj

mawi 1000

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 38