Aktualności
Święta Narodowe w Polsce Drukuj

1 Maja- Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy.

1maja


Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się już w 1890 roku. Obchody były organizowane zarówno przez lokalne związki zawodowe, jak i przez partie polityczne, które wpisały do swoich programów prawa pracownicze. Na ziemiach polskich przodowała w tym Polska Partia Socjalistyczna Józefa Piłsudskiego, zaś po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku - Związek Zawodowy Polski. Po II wojnie światowej, w okresie PRL-u, święto 1 maja było obchodzone bardzo uroczyście. Tego dnia odbywały się pochody, wiece i zgromadzenia, w których udział często był obowiązkowy lub premiowany możliwością zakupu atrakcyjnych towarów. Tak uroczyste obchody praktycznie zanikły po upadku PRL. Po 1989 roku 1 maja organizowane są nadal manifestacje partii lewicowych, niekiedy dochodzi do starć demonstrantów z członkami organizacjami reprezentujących skrajną prawicę. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950.
...............................................................................................................................
2 maja- Dzień Flagi Reczypospolitej Polskiej
 
flaga41
 
 
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.
 
 .................................................................................................................................
3 maja- Narodowe Święto Konstytucji
 
konstytucja
 
Konstytucja 3 maja a właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 roku regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad w trakcie których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii) , sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.
 
Święta Narodowe w klasie 0"a" Drukuj

Poseł na sejm Edward Płonka | Wind sock, The incredibles, Presentation

Z okazji Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypadającego 2 maja 

oraz Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja 

uczniowie klasy 0 "a" przygotowali mini akademię.

Zapraszamy do obejrzenia

(film dostępny pod linkiem:  https://youtube.com/watch?v=Gol-u3sM-UI&feature=share)

 
Kangur Drukuj

22 kwietnia 2021 r. odbył się konkurs matematyczny "Kangur".

Wzięli w nim udział uczniowie klas 2 i 3.

Koordynatorem konkursu była Pani Małgorzata Cudakiewicz.

IMG 20210426 075934 IMG 20210426 075939 IMG 20210426 075944 IMG 20210426 075950 IMG 20210426 075955 IMG 20210426 080001 

 
Komunikat Dyrektora Szkoły Drukuj

Zasady pracy szkół i placówek od 26 kwietnia br. – nauka hybrydowa dla najmłodszych uczniów z 11 województw ( Ministerstwo Edukacji i Nauki 22 kwietnia 2021 r.)

Nauka hybrydowa klas I-III w 11 województwach

Od poniedziałku, 26 kwietnia lekcje w systemie hybrydowym w klasach I-III w szkołach podstawowych będą mieli uczniowie w 11 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim.

Uczniowie z pozostałych klas mają zajęcia na dotychczasowych zasadach, nic się u nich nie zmienia.

Zasady nauczania hybrydowego

Dyrektor szkoły jest zobowiązany do tego, aby ustalić harmonogram zajęć w taki sposób, aby zajęcia w szkole miało nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I-III oraz co najmniej 50 proc. – zdalnie. Powinien przy tym brać pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.

W szkole prowadzona ma być również opieka świetlicowa dla uczniów, którzy uczą się stacjonarnie.

Komunikat dyrektora PSP w Dąbrównie

W najbliższym tygodniu, tj. 26 kwietnia - 2 maja 2021 r. naukę stacjonarną rozpoczynają uczniowie klas II , uczniowie klasy pierwszej i trzeciej pozostają w tym czasie w trybie nauki zdalnej. Dzieci przebywające na terenie szkoły będą objęte opieką świetlicową.                                                                                                                                                                        W szkole nadal obowiązują zasady i procedury bezpieczeństwa dotyczące pandemii. Bardzo proszę Rodziców o kontrolę stanu zdrowia dzieci. Przypominam, że Uczeń, który ma jakiekolwiek objawy związane z infekcją dróg oddechowych, powinien pozostać w domu. Rodzice powiadamiają o tym fakcie wychowawcę. Nieobecność dłuższa niż trzy dni musi być udokumentowana zaświadczeniem lekarskim.

Harmonogram dowożenia zostanie umieszczony na stronie szkoły.

                                                                                                          Małgorzata Malimon

 
Informacja Drukuj

Informuję, że od dnia 26 kwietnia 2021r. uczniowie klas I-III przechodzą na nauczanie hybrydowe. Na przemian po tygodniu - klasy IIa,b, następnie klasy I i III. Oznacza to, że od 26 kwietnia (pierwszy tydzień) w formie stacjonarnej będą w szkole uczniowie klas drugich (IIa,b). W tym czasie klasy I i III- nadal uczą się zdalnie. Kolejny tydzień- klasy I i III- stacjonarnie, a IIa,b- zdalnie. Pozostałe klasy IV-VIII nadal w trybie zdalnym. Godziny kursów autobusów szkolnych będą aktualizowane i podawane do wiadomości na stronie www szkoły.
Życzę dużo zdrowia i proszę o stosowanie reżimu sanitarnego.


Katarzyna Gorzelak- wicedyrektor szkoły

 
Rozkład autobusów dla klas 8- konsultacje Drukuj
Harmonogram przyjazdów dla uczniów klas 8 w dni konsultacji
 
Pan Zienkiewicz
 
Leszcz:9:05
Gardyny 9:15
Osiekowo 9:20
Samin 9:40
Krajewo 9:45
Odwóz 12:00
 
Pan Brański
 
Okrągłe 9:30
Wądzyn 9:35
Młyn Zamkowy 9:40
 
Dzień Ziemi- 22 kwietnia Drukuj

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2021

Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem

„Przywróćmy naszą Ziemię”.


W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, ten wyjątkowy dzień będzie wyglądać inaczej. Nauka odbywa się zdalnie więc wiele rzeczy musimy zrobić inaczej, ale chcemy pokazać, że pomimo pandemii pamiętamy o tym jak ważne jest dbanie o naszą planetę i że nawet w pandemii potrafimy to robić.

dz 

Dzień Ziemi po raz pierwszy był obchodzony w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce w roku 1990. Wyjątkowe święto ma uświadamiać obywatelom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Jego nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety. Jest to także czas żeby pochylić się nad losem naszej planety  i nagłośnić globalne problemy.
Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi,

zatem każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!

Jak obchodzić Dzień Ziemi?

  • Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe.
  • Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
  • Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
  • Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.
  • Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.

Zachęcamy do obejrzenia filmów dostępnych pod linkami:

https://www.youtube.com/watch?v=hSwKdaH_n9U

https://www.youtube.com/watch?v=kdSG0TK7kBc

 
13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Drukuj

Katyn

81 lat temu, prawie 22 tysiące polskich jeńców zostało wywiezionych i rozstrzelanych w Katyniu na rozkaz Józefa Stalina.
Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 13 kwietnia ustanowiony został

Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu 13 kwietnia 1990 roku, gdy prezydent Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. W 2000 roku, w 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, w Charkowie, Katyniu i Miednoje zostały otwarte polskie cmentarze.

katyn

 
Informacja Drukuj

Zgodnie z rozporządzeniem MEiN od poniedziałku, tj. 19 kwietnia 2021 roku

do szkoły powracają uczniowie

z punktu przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych.

Uczniów pozostałych klas obowiązywać będzie nadal zdalny tryb nauki.

 
ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ Drukuj

ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

Dnia 10 kwietnia mija 11. rocznica tragedii smoleńskiej.

W katastrofie samolotu Tu–154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej,

zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria,

najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

kwiaty

 
Komunikat Drukuj

Informuję, że zgodnie z komunikatem Premiera Mateusza Morawieckiego,

w okresie od dnia 9 kwietnia 2021 r. do 18 kwietnia 2021 r.

w punkcie przedszkolnym oraz w oddziałach przedszkolnych

naszej szkoły nadal obowiązywać będzie zdalny tryb nauki.

Małgorzata Malimon - dyrektor szkoły

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 14