Aktualności
Warsztaty z szydełkowania Drukuj

 

Szydełkowe spotkanie!

             Od jakiegoś czasu w naszej szkole, a ściślej na szkolnych korytarzach, w salach lekcyjnych czy galerii pisania ikon, trwają zajęcia nauki oczek i półsłupków, czyli…. szydełkowania. Pomysł wyszedł w czasie Walentynkowego Spotkania z Ikoną.

              Dzisiaj, czyli 9 marca 2023 r., odwiedziła nas Pani Maria Szczepańska! To prawdziwa artystka, świetnie zna się na sztuce amigurumi. Pokazała nam, jak wykonać przepiękne maskotki na szydełku! Ależ to frajda! Sztuka nie jest łatwa, wymaga skupienia i cierpliwości. Uczymy się tzw. „magicznego kółeczka”, na którym przybywa kilka półsłupków i zaczyna się wyścig oczek naokoło środka czapeczki krasnala. Tak, jesteśmy ambitni i postaramy się      w cyklu kilku spotkań też stworzyć szydełkową maskotkę.

W naszej galerii szkolnej, za sprawą pani Katarzyny Gorzelak i Marty Sadowskiej, zorganizowano warsztat – tym razem- szydełkowania! I dlatego około godziny 13.30 pojawiła się Pani Maria z tajemniczymi koszyczkami - wypełnionymi włóczkami i akcesoriami do szydełkowania, a właściwie tworzenia amigurumi. Z wielką dokładnością, krok po kroku, wg ustalonego schematu graficznego „Krasnala w czapeczce”, Pani Marysia pokazywała etapy wykonania sympatycznej maskotki. Uczestnicy warsztatu to ikonopisarze z klas: IVa, b, V, VII. Łatwo nie było, ale zacięcie do szydełkowania w przeciągu kolejnych minut wzrastało coraz bardziej. Czas nam umiliło mleczko i słodka przekąska – zasponsorowana przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

Dzisiejsze spotkanie upłynęło w przyjaznej i miłej atmosferze. Świetnie jest się uczyć czegoś nowego! Julka z V klasy podziękowała Pani Marii za to, że zechciała poświęcić nam swój czas i podzielić się tą ciekawą sztuką. Artystka w sztuce amigurumi obiecała, że wkrótce znów pojawi się w szkole, abyśmy mogli dalej szydełkować. Wielu połknęło bakcyla i niecierpliwie czeka na kolejne spotkania. Dziękujemy - pani Marysiu!

                                                                                                   Katarzyna Gorzelak

szydełko tyt

 

 

Więcej…
 
"Być kobietą, być kobietą". Dzień kobiet w naszej szkole. Drukuj

8 marca świętowalismy Dzień Kobiet. Chłopcy zadbali, by ten dzień był dla Pań i koleżanek wyjątkowy.

Złożyli życzenia, wręczyli upominki i kwiaty. Tacy chłopcy to skarb!

kobiet4

Więcej…
 
Informacja; jadłospis marzec Drukuj

JADŁOSPIS SZKOLNY OD 06.03.2023r. DO 10.03.2023r.

PONIEDZIAŁEK 06.03.2023

ZUPA POMIDOROWA Z RYŻEM, PIECZYWO

ALERGEN- 1, 3, 7,9

SKŁADNIKI - PORCJA ROSOŁOWA , RYŻ, POR , SELER, PIETRUSZKA NATKA, MARCHEWKA, PIECZYWO ,,ŚMIETANA SÓL,PIEPRZ , ZIELE,LISTEK, PRZECIER POMIDOROWY.

WTOREK – 07.03.2023

PIECZEŃ RZYMSKA W SOSIE, ZIEMNIAKI , FASOLKA SZPARAGOWA

ALERGENY- 9,3,7,1,

MIĘSO wieprzowe , bułka tarta ,jajko, ziemniaki, FASOLKA ZIELONA,ŚMIETANA,ZIOŁA,PRZYPRAWY

ŚRODA 08.03.2023

ZUPA KRUPNIK, PIECZYWO

ALERGENY: 1,9,

SKŁADNIKI – MIĘSO , ZIELE, LISTEK, WŁOSZCZYZNA , ZIEMNIAKI , PRZYPRAWY,SÓL,PIEPRZ , KASZA JĘCZMIENNA

CZWARTEK 09.03.2023

POTRAWKA MIĘSNO WARZYWNA Z MAKARONEM

ALERGENY – 1,3,7,9

SKŁADNIKI : MIĘSO WIEPRZOWE , SÓL, PIEPRZ, KASZA JĘCZMIENNA , MARCHEW,FASOLKA,KALAFIOR,BROKÓŁY ,SELER , POR,MAKARON

PIĄTEK -10.03.2023

PALUSZKI RYBNE, ZIEMNIAKI , SURÓWKA CATERINGOWA

ALERGENY – 1, 3,4 ,7

SKŁADNIKI – PALUSZKI RYBNE, ZIEMNIAKI , SURÓWKA CATERINGOWA

ŻYCZYMY SMACZNEGO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PRZYPOMINAM, ŻE WPŁATY ZA OBIADY DOKONUJEMY DO 10 KAŻDEGO MIESIĄCA.

OBIADY MOŻNA OPŁACAĆ GOTÓWKĄ LUB PRZELEWEM NA KONTO : 80102035830000360201549211   ELEKTRON Grzegorz Karpiński. W przelewie proszę informować za kogo i za który miesiąc opłacamy obiady.

W MARCU OPŁATA ZA OBIADY WYNOSI 184zł.

PO UPRZEDNIM POINFORMOWANIU O NIEOBECNOŚCI NA OBIADACH, BĘDĄ TE DNI ODPISANE.

TELEFON DO INFORMACJI: 504050812 LUB SMS

 
Rok 2023- rokiem Mikołaja Kopernika, Jana Matejki i Wisławy Szymborskiej Drukuj

Senat ustanowił rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika, Jana Matejki, Wisławy Szymborskiej.

senat-ustanowil-rok-2023-rokiem-mikolaja-kopernika-jana-matejki-wislawy-szymborskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego rok 2023 jest rokiem Wisławy Szymborskiej?
Rok 2023 został ogłoszony „rokiem Wisławy Szymborskiej" w związku z setną rocznicą urodzin noblistki. Jej twórczość spotyka się wciąż z żywym odbiorem zarówno w Polsce, jak i za granicą" — napisano
w uchwale dotyczącej polskiej noblistki.

Słynnne słowa Wisławy Szymborskiej: "Nic dwa razy się nie zdarza  i nie zdarzy..." są  poetycką ilustracją przekonania, że los człowieka jest niepowtarzalny - niczego nie można przeżyć na nowo, poprawić. Dlatego warto żyć pełnią życia, korzystać w pełni z tego, co los nam daje.

Rok 2023 obchodzimy jako Rok Mikołaja Kopernika.

Data ta powiązana została z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin wybitnego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty oraz czterysta osiemdziesiątą rocznicą jego śmierci. Senat — wybierając Kopernika — chce upamiętnić "znamienitego uczonego, który zmienił postrzeganie świata".

To Kopernik bowiem: "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię".

W 2023 roku mija 185- ta rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci Jana Matejki.

W uchwale dotyczącej Matejki senatorowie zwracają uwagę, że twórca konsekwentnie realizował misję artysty i prezentował postawę obywatelskiej służby narodowi. „Jego celem było ukazanie w dziełach sztuki przyczyn upadku I Rzeczypospolitej oraz przypomnienie jej chlubnej przeszłości
i dawnej potęgi. W ten sposób przekonywał Polaków żyjących pod zaborami o wartości ich kulturowego dziedzictwa i podtrzymywał dążenia do odzyskania niepodległości".

Jan Matejko namalował ponad 300 obrazów (m.in. „Unia lubelska", „Stefan Batory pod Pskowem", „Bitwa pod Grunwaldem", „Hołd pruski", „Jan Sobieski pod Wiedniem", „Wernyhora", „Kościuszko pod Racławicami", „Konstytucja 3 Maja 1791 roku"). Tworzył też portrety. Jednym z ostatnich jego dzieł był „Poczet królów i książąt polskich".

 
Program dla szkół Drukuj

Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

logo program

Przypominamy Państwu, iż nasza szkoła uczestniczy w obecnym roku szkolnym, w unijnym Programie dla szkół, który jest realizowany przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Jest to program edukacyjny, dzięki któremu, w atrakcyjny sposób, dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, regularnie spożywając w szkole dostarczane im owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne oraz realizując w ramach Programu działania edukacyjne.

W ramach uczestnictwa w Programie nasza szkoła ma zawartą umowę z dostawcą/dostawcami dostarczającymi owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne, które następnie są udostępniane dzieciom w klasach I-V. W II semestrze roku szkolnego 2022/2023 dzieci uczestniczące w Programie otrzymają, co najmniej 2 razy w tygodniu, przez 7-12 tygodni, łącznie:

 25 porcji świeżych owoców i warzyw oraz soki owocowe,

 20 porcji mleka i produktów mlecznych.

Do dzieci w ww. semestrze w ramach Programu trafią następujące produkty: jabłka, gruszki, truskawki, soki owocowe, marchewki, rzodkiewki, kalarepa, pomidorki oraz mleko białe, jogurty i kefiry naturalne.

Każdy rodzic lub opiekun dziecka powinien zapoznać się z zasadami Programu, w tym z powyższym katalogiem dostarczanych produktów i wyrazić zgodę na udział dziecka w Programie, do czego serdecznie Państwa zachęcamy. Dostawca zobowiązany jest dostarczyć ww. produkty do szkoły gotowe do spożycia przez dzieci, czyste, a w przypadku gdy jest to wymagane, pokrojone i odpowiednio zapakowane. Po dostarczeniu produktów przez dostawcę, nim zostaną one udostępnione dzieciom, ich jakość sprawdzana jest również przez pracowników szkoły. Mając na uwadze zarówno aspekty edukacyjne, jak również konieczność zachowania właściwej jakości, w tym ciągu chłodniczego, produkty te powinny zostać spożyte przez dzieci w szkole po ich udostępnieniu i nie powinny być zabierane przez uczniów do domów. Jakość świeżych owoców i warzyw (pokrojonych i zapakowanych) lub produktów mlecznych, przetrzymywanych w temperaturze pokojowej przez kilka godzin w plecaku szkolnym ulega pogorszeniu co często powoduje, że nie nadają się one do spożycia przez dzieci. W przypadku, gdy taka sytuacja będzie miała miejsce prosimy o Państwa reakcję i wsparcie w rozmowie z dziećmi, tak aby zachęcić je do wspólnego spożywania świeżych produktów w szkole, razem z rówieśnikami. Przykład kolegów i koleżanek jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność Programu i kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych. Zachęcamy Państwa również do wspólnego kontynuowania w środowisku domowym zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia, co niewątpliwie wzmocni skuteczność Programu, a przy tym będzie inwestycją w zdrowie całej rodziny.

Wszelkie informacje dotyczące Programu są dostępne na stronie internetowej dedykowanej Programowi: https://www.programdlaszkol.org/.

Jednocześnie wszelkie uwagi dotyczące realizacji Programu w szkole prosimy zgłaszać w pierwszej kolejności do właściwego Oddziału Terenowego KOWR https://www.programdlaszkol.org/kontakt/punkty-terenowe lub na adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .                                                                                                                                                    

 
Spójrz w niebo! Drukuj

1-2

Drodzy Rodzice, kochani uczniowie!

Zachęcamy wszystkich do obserwowania nieba w marcu.

Dlaczego? Bo zobaczymy zjawisko zwane WIELKA KONIUNKCJĄ.

Czasami można również zaobserwować ZORZĘ POLARNĄ.

A przecież obserwacja jest jednym z najlepszych sposobów na poznawianie świata!

Troszkę teorii...

Niemal przez cały marzec Wenus i Jowisz stanowią malowniczą parę na wieczornym nieboskłonie. Oba te obiekty mieszczą się w polu widzenia lornetki, a nawet niewielkiego teleskopu. Oglądamy więc Wenus w fazie między kwadrą, a pełnią i tarczę Jowisza z wyraźnie zaznaczonymi pasmami chmur oraz cztery jego najjaśniejsze księżyce ułożone niby gwiazdki w linii po obu stronach jowiszowego owalu. Od 3 marca planety stopniowo się rozchodzą, ale jeszcze przez wiele dni Wenus i Jowisz stanowić będą malowniczą parę na wieczornym nieboskłonie...

Takie koniunkcje nie zdarzają się co dzień. Statystycznie Wenus spotyka Jowisza na firmamencie raz na 13 miesięcy, ale co ok. 3 lata i 3 miesiące ich spotkania są możliwe do zaobserwowania. Aby jednak zobaczyć Wenus bliziutko Jowisza na wieczornym niebie i w miarę wysoko nad horyzontem, trzeba czekać o wiele dłużej. Ostatnio mieliśmy taką okazję latem 2015 roku. Przy okazji warto przypomnieć, że 17 czerwca 2 roku p.n.e. Wenus i Jowisz optycznie zeszły się w jeden, niezwykle jasny punkt! Fenomen oglądany m.in. z Bliskiego Wschodu prawdopodobnie odegrał rolę Gwiazdy Betlejemskiej.

Pod koniec marca do pary Wenus-Jowisz, podobne jak w lutym - dołączy młody Księżyc.

22-go dzień po nowiu (1%) znajdzie się on w złączeniu z Jowiszem na tle wieczornej łuny.

Następnego wieczora Księżyc ujrzymy w połowie dystansu między Jowiszem a Wenus.

24 marca księżycowy sierp dołączy do Wenus i znajdującego się nieopodal Urana.

To świetna okazja, by go zidentyfikować przez lornetkę

A co możemy podziwiać w najbliższym miesiącach na nieboskłanie?

Kwiecień:

W kwietniu czeka nas kolejne fascynujące wydarzenie astronomiczne.

Od 16 do 24 kwietnia możemy zaobserwować deszcz meteorów.

Maksimum  przypada na niedziele 23 kwietnia około godz. 3 w nocy.

Maj:

Na początku miesiąca, a dokładnie 5 maja nastąpi półcieniowe zaćmienie Księżyca.

W Polsce będzie one widoczne po wschodzie Srebrnego Globu, około godz. 20

Czerwiec

W czerwcu oprócz ponownej koniunkcji planety Mars, Wenus i Księżyca, która będzie miała miejsce 22 czerwca.

Maksimum roju meteorów przypada na noc z 27 na 28 czerwca.

Lipiec:

Czeka nas kolejny rój meteorów, który warto obserwować na niebie.

Możemy się spodziewać około 20 meteorów na godzinę.

Sierpień:

Sierpień to jeden z najlepszych miesiąców na obserwowanie sklepienia.

Czeka nas dwukrotna pełnia Księżyca, a także największe natężenie spadających gwiazd.

1 sierpnia podczas pierwszej w tym miesiącu pełni może zaobserwować zjawisko Superksiężyca.

Srebrny Glob będzie sprawiał wrażenie większego niż zwykle. Od 11 do 13 sierpnia możemy zaobserwować dużą aktywność roju Perseidów.

31 sierpnia czeka nas druga Superpełnia w tym miesiącu nazywana Niebieskim Księżycem.

Jest to dość wyjątkowe zjawisko, które pojawia się co około dwa i pół roku.

Koniunkcja Jowisza i Wenus to iście królewska randka. Dziś ponownie będzie  można obejrzeć to piękne zjawisko na niebie, także na Śląsku! | Dziennik  Zachodni

 
FLUORYZACJA Drukuj

W dniu 6 marca 2023r. (poniedziałek), odbędzie się fluoryzacja dla uczniów klas I - VI

 
Fotorelacja z występu cyrku Szok Drukuj

cyrk tyt

Więcej…
 
Jadłospis luty-marzec Drukuj

JADŁOSPIS SZKOLNY OD 27.02.2023r DO 28.02.2023r.

PONIEDZIAŁEK 27.02.2023

ZUPA ROSÓŁ Z MAKARONEM, PIECZYWO

ALERGEN- 1, 7,9

SKŁADNIKI - PORCJA ROSOŁOWA , MAKARON , POR , SELER, PIETRUSZKA NATKA, MARCHEWKA, PIECZYWO SÓL,PIEPRZ , ZIELE,LISTEK

WTOREK – 28.02.2

KOTLET MIELONY , ZIEMNIAKI,BURACZKI

ALERGENY- 9,3,7,1,

MIĘSO wieprzowe , bułka tarta ,BURACZKI CZERWONE, JAJA,ZIEMNIAKI,CZOSNEK , PRZYPRAWY.

JADŁOSPIS SZKOLNY OD 01.03.2023 DO 03.03.2023r.

ŚRODA 01.03.2023

ZUPA JARZYNOWA, PIECZYWO

ALERGENY: 1,9,

SKŁADNIKI – MIĘSO , ZIELE, LISTEK, WŁOSZCZYZNA , ZIEMNIAKI , KALAFIOR ,MARCHEW , BROKUŁY, SELER,POR, PRZYPRAWY,SÓL,PIEPRZ , śmietana,PIECZYWO

CZWARTEK 02.03.2023

BIGOS,ZIEMNIAKI

ALERGENY – 1,3,7,9

SKŁADNIKI : MIĘSO WIEPRZOWE , SÓL, PIEPRZ , MARCHEW,KAPUSTA KISZONA,KONCENTRAT POMIDOROWY ,RODZYNKI,BOCZEK,KIEŁBASA,ZIEMNIAKI

PIĄTEK -03.03.2023

BURGERY RYBNE, ZIEMNIAKI , SURÓWKA COLESŁAWA

ALERGENY – 1, 3,4 ,7

SKŁADNIKI – BURGERY RYBNE, ZIEMNIAKI , SURÓWKA COLESŁAWA

ŻYCZYMY SMACZNEGO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 UWAGA!

W MARCU BĘDĄ REKOLEKCJE - 2 DNI .

RODZICE POWINNI ZGŁOSIĆ NIEOBECNOŚĆ DZIECKA nr.telefonu504050812 lub SMS do dnia 13,14.03.2023

BRAK TAKIEJ INFORMACJI OZNACZA OBECNOŚĆ DZIECKA NA OBIEDZIE,

PRZYGOTOWANIE I DOSTARCZENIE OBIADU NA SZKOLNĄ STOŁÓWKĘ .

 
cyrk Drukuj

cyrk

 
szkolna galeria Drukuj

Spotkanie w szkolnej galerii

Dzień 14 lutego 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Dąbrównie przybrał charakter walentynkowego spotkania z Ikoną. Szkolna galeria pisania ikon czekała na zaproszonych gości.

Szkolni Ikonopisarze postanowili zaprosić lokalną artystkę z Dąbrówna – Panią Łucję Rucińską do naszej galerii. Pani ŁUCJA (a częściej… „Lucyna”) podzieliła się swym doświadczeniem w pisaniu ikon. Opowiedziała o swym dzieciństwie, o warsztatach plastycznych, ikonopisarskich, w których uczestniczyła z Panią Katarzyną Gorzelak- opiekunką i instruktorem w galerii „Na Uboczu”. Okazało się, że wachlarz zainteresowań Pani Lucyny i jej niebanalnych umiejętności jest naprawdę szeroki. To ponadto świetny sołtys Dąbrówna; wspaniała babcia! (i tu szczerze zazdrościmy Natalii Rucińskiej- ikonopisarce z klasy VII); także - malarka realistycznych obrazów. Artystka wiele zajęć potrafi świetnie zorganizować i połączyć w przemyślaną całość każdego dnia. Szczerze podziwiamy i gratulujemy entuzjazmu, zapału, werwy do działań!

Pani Łucji towarzyszyły ponadto trzy osoby: to Wójt Gminy Dąbrówno – Pan Piotr Zwaliński; Pani Maria Szczepańska- Inspektor Ochrony Danych Osobowych i pracownik Urzędu Gminy; oraz nasza Pani dyrektor- Małgorzata Malimon – która systematycznie dopinguje naszym szkolnym ikonopisarzom w podejmowaniu ich artystycznych inicjatyw.

Zaproszeni goście umilili spotkanie przy herbatce ciepłą rozmową z ikonopisarzami z klas IV-VIII. Spośród 46 uczniów piszących ikony – jedynie połowa uczestniczyła w tej miłej rozmowie, bowiem pozostali byli zobowiązani do wykonywania w pierwszej kolejności innych szkolnych działań. Tego dnia ósmoklasiści pisali próbny egzamin, trzymaliśmy za nich kciuki! W czasie szkolnych przerw odwiedzali nas w galerii i dzielili się wrażeniami na temat egzaminu; szkolnych walentynek; chęci pisania ikon; wylewania pouringowych obrazów.

Przy smacznych orkiszowych rogalikach (które piekła Pani Maria) i chrupiących ciasteczkach (to dzieło Pani Lucyny!) pojawiały się coraz to nowe propozycje atrakcyjnych szkolnych warsztatów. Był to również czas podsumowania kolejnego projektu „Pisanie ikon i nie tylko…”. Jego autorka, Katarzyna Gorzelak, była dumna z poczynać swych podopiecznych ikonopisarzy. Ci zaś oprócz pisania ikon okazali się artystami w wielu innych technikach, wśród których prym do tej pory wiedzie pouring. Dlatego dla naszych gości przygotowano pouringowe obrazy w specjalnie na tę okazję- uszytych torbach prezentowych z logo pracowni pisania ikon. Ikonopisarze z IV klasy przygotowali zdrową czekoladę. A niektóre z uczestniczką warsztatów malarskich wcieliły się w rolę profesjonalnych kelnerów proponujących herbatę z imbirem, cytryną; owocową i inną. A przepis na czekoladę czeka na chętnych w szkolnej galerii. Przysmak z bakaliami chyba oczarował naszych gości.

Podczas spotkania okazało się, że Pani Maria Szczepańska to artystka i pasjonatka japońskiej sztuki amigurumi. Obiecała Ikonopisarzom spotkanie w celu przybliżenia i zademonstrowania sztuki dziergania maskotek. Warto zaznaczyć, że to dodatkowo osoba, która jest sprzymierzeńcem szkolnych przedsięwzięć. Wielokrotnie umożliwiała nam ikonopisarską działalność w szkole w ramach projektów – ofert konkursowych na realizację zadań publicznych. Prawie co roku udaje się pozyskać środki na pisanie ikon, warsztaty artystyczne w szkole. I tym razem będziemy wkrótce realizować kolejny ph Na deskach pisane…- warsztaty ikonograficzne, quillingowe i rękodzielnicze - zadania w sferze kultury, sztuki ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Autorką projektu jest Katarzyna Gorzelak, członkini Stowarzyszenia Nasze Dzieci. Udało się przy aprobacie Wójta Gminy Dąbrówno, Komisji Konkursowej pozyskać na realizację projektu 13000 zł. Bardzo się cieszymy, bo oprócz pisania ikon poznamy kolejną ciekawą technikę- quilling.

Spotkanie w szkolnej galerii było bardzo udane, atmosfera ciepła i przyjazna. Rozmowy trwały długo. Poznawaliśmy indywidualną twórczość szkolnych artystek, m.in. Mai Mackiewicz i Santi Sabadash. Nasze artystki z VI klasy, ich dorobek- cieszą się popularnością i zainteresowaniem wśród kolegów, szkolnej i lokalnej społeczności.

Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za obecność w Walentynkowym spotkaniu z Ikoną. Dziękujemy za piękne notesiki dla Ikonopisarzy - prezenty od pana Wójta. Życzymy sukcesów i kolejnych artystycznych odkryć.

                                                                                                   Katarzyna Gorzelak

i9

 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 35