Warsztaty ikonograficzne w Dąbrównie Drukuj
W dniach 28.01.-03.02.2013r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrównie odbywały się warsztaty ikonograficzne. Uczestniczyło w nich 8 osób pod profesjonalnym okiem ikonografa - pani Tamary Bartold z Wrocławia.
Grupa uczestniczek była zróżnicowana wiekowo. Z ogromnym zaangażowaniem pracowała codziennie 6-8 godzin. Dało się tu zauważyć niemałe talenty, które pani Tamara potrafiła odkryć w każdej z uczestniczek. Poznawano zatem historię i symbolikę „pisania ikon”; ich kanon, typy, legendy i technologię malowania.

W niedzielę, tj. 03.02.2013r. odbył się wernisaż. Można było obejrzeć kilkanaście namalowanych przez uczestniczki ikon Świętego Wojciecha i Archanioła Michała. Wystawa podobała się zaproszonym gościom i mieszkańcom gminy Dąbrówno. Wszyscy uświadomiliśmy sobie, że w każdym drzemie talent, nawet do „pisania” ikon. Potrzeba jedynie kogoś, kto potrafi zainspirować i być dobrym przewodnikiem w twórczym procesie.

Najmłodszą artystką okazała się 8-letnia Leokadia Rucińska, która urzekła odbiorców roztańczonym nieco i rezolutnie uśmiechniętym Archaniołem. Jest ona uczennicą I klasy naszej szkoły. Natomiast sztukmistrzynią łączenia i eksponowania barw była Natalia Gabinecka z IV klasy. Rozwinęły tu ponadto skrzydła trzy uczennice gimnazjum. Utalentowana plastycznie Klaudia Kłosowska uczyła pozostałych malarskiej ekspresji; nakładania cienia i wydobywania światła. Julia Kłosowska zadziwiała łatwością tworzenia detali i elementów ozdobnych. A Kasia Karcz-Płocharska uczyła się cierpliwości i pokory dla swej żywiołowej natury, tworząc niepowtarzalnie ciche i spokojne oblicze męczennika biskupa Wojciecha- patrona naszego rejonu. Dodatkowo uczniowie mieli okazję bliżej poznać lokalną artystkę- malarkę – panią Łucję (Lucynę) Rucińską oraz dwie nauczycielki z naszej szkoły: Katarzynę Gorzelak i Agnieszkę Przybylską.
Bogata twórczość malarska pani Rucińskiej, ciekawa osobowość, elokwencja i błyskotliwość znakomicie umilały czas warsztatów. Wciąż zaciekawiała anegdotami i sentencjami- nie tylko na temat naszego regionu i Dąbrówna. Dzieliła się cennym doświadczeniem i dobrą radą. Uczestnicy szlifowali tu swe talenty.

Okazało się, że mamy wokół siebie zdolną młodzież i ludzi dobrej woli, którzy pokazują alternatywę spędzania wolnego czasu w sposób twórczy.

Serdecznie więc dziękujemy pani Tamarze, że zechciała poświęcić tyle czasu na prowadzenie warsztatów oraz dyrektorowi GOK-u w Dąbrównie- panu Danielowi Stempkowskiemu- za kultywowanie tradycji prowadzenia corocznych warsztatów ikonograficznych.
Nauczycielki z naszej szkoły już wkrótce werbować będą kolejną grupę dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrownie do uczestnictwa w warsztatach ikonograficznych, tym razem już w szkole- w czasie wolnym od lekcji. Teraz czekać będziemy na efekty ich pracy. Ciekawe, jak będzie im szło „pisanie” ikon. Liczymy, ze nauczą pozostałych ich „czytania”.