RADY DLA POCZĄTKUJĄCYCH Drukuj

 

PRAKTYKA TO PODSTAWA 

Istnieje wiele podręczników i opracowań, z których warto na początku skorzystać. Można dowiedzieć się z nich, jaka była historia pisania ikon, czy jakie są kolejne etapy jej tworzenia. Nic jednak nie zastąpi praktyki i bezpośredniego kontaktu z osobami, które na temat ikonopisarstwa coś już wiedzą.

 

ZESTAWY ZOSTAW NA PÓŹNIEJ

Na początku nie kupuj gotowych zestawów pigmentów, wybieraj te pojedyncze. Ustal, których będziesz najczęściej używać i stwórz swój własny zestaw. 

 

KOLEJNOŚĆ JEST WAŻNA

Według doświadczonych ikonopisarzy właściwa kolejność to: tło - szaty - twarz i dłonie.

 

MASZ PRAWO DO BŁĘDÓW

Pamiętaj, że pisanie ikon nie jest najłatwiejszym zajęciem - szczególnie na początku. Nie zrażaj się, jeśli zdarzy ci się popełnić błąd. Często można coś po prostu poprawić i następnym razem pamiętać o tym, co poszło nie tak.

 

NIE BÓJ SIĘ

Najważniejsze to po prostu zacząć. Nie bój się pytać i informuj towarzyszy o swoich obawach. 

 

ZŁOCENIA - TRUDNA SZTUKA

Złocenia wymagają precyzji i odpowiedniej techniki. Dlatego na początku lepiej z nich zrezygnuj. Możesz też poprosić o pomoc w ich wykonaniu kogoś, kto świetnie sobie z nimi poradzi i przy okazji zdradzi ci, jak należy się do tego zabrać.

 

BĄDŹ CIERPLIWY

Prawdopodobnie twoja pierwsza ikona nie będzie szczytem twoich możliwości. Dlatego kontynuuj swoją przygodę i rozwijaj się w tym kierunku, a przekonasz się, że stać cię na wiele. Nic nie zastąpi satysfakcji i dumy z dzieła, które jest efektem poświęcenia i wielogodzinnej pracy!