Bezpieczny internet - ulotka dla rodziców. Drukuj

 

Drogi Rodzicu,

             Żyjemy w świecie, gdzie internet stał się nieodłączną częścią naszego życia i życia naszych dzieci.

W trosce o bezpieczeństwo Twojego dziecka w sieci, chcielibyśmy podzielić się z Tobą kilkoma ważnymi wskazówkami:

 1. Rozumienie zagrożeń:Bądź świadomy, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na Twoje dziecko w internecie, takie jak cyberprzemoc, phishing (oszustwo stosowane przez internetowych przestępców w celu uzyskania cennych informacji, takich jak: loginy i hasła, numery kart kredytowych, numer PESEL), czy dostęp do nieodpowiednich treści.
 2. Otwarta komunikacja:Rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach online. Twórz atmosferę zaufania, aby Twoje dziecko czuło się bezpiecznie, dzieląc się z Tobą swoimi obawami.
 3. Zasady korzystania z internetu:Ustal z dzieckiem jasne i konsekwentne zasady dotyczące czasu spędzanego online, rodzajów dostępnych treści i aktywności.
 4. Nadzór nad aktywnością online:Monitoruj strony i aplikacje, z których korzysta Twoje dziecko, oraz jego interakcje w mediach społecznościowych.
 5. Edukacja na temat bezpieczeństwa w sieci:Regularnie informuj dziecko o bezpiecznych praktykach online, w tym o tworzeniu silnych haseł i ochronie prywatności.
 6. Narzędzia kontroli rodzicielskiej:Zapoznaj się z narzędziami i aplikacjami, które pomagają ograniczać dostęp do nieodpowiednich treści i monitorować aktywność online (np. Qustodio, Norton Family, Kaspersky Safe Kids, Family Keeper, Bark ).
 7. Rozpoznawanie niebezpiecznych sytuacji:Naucz dziecko, jak rozpoznawać i reagować na podejrzane lub niebezpieczne sytuacje w internecie.
 8. Zdrowy balans:Zachęcaj do równowagi między życiem online a offline, promuj aktywności poza ekranem.
 9. Reagowanie na problemy:Wiedz, jak postępować w przypadku wykrycia cyberprzemocy, kontaktu z niebezpiecznymi osobami, czy innych problemów związanych z bezpieczeństwem online.
 10. Budowanie świadomości cyfrowej:Wspieraj dziecko w rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia wobec informacji znalezionych w internecie oraz w odpowiedzialnym udziale w cyfrowym świecie.

W przypadku wystąpienia problemów związanych z bezpieczeństwem online, takich jak cyberprzemoc czy kontakt z niebezpiecznymi osobami:

 1. Zachowaj Spokój: Twoja reakcja jest kluczowa. Zachowanie spokoju pomoże Ci lepiej ocenić sytuację i podjąć odpowiednie działania.
 2. Rozmowa z Dzieckiem:Otwarta i spokojna rozmowa jest pierwszym krokiem. Daj dziecku poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. Wysłuchaj, co ma do powiedzenia, nie oceniając i nie wywierając presji.
 3. Zbieranie Dowodów: Jeśli doświadczenie Twojego dziecka obejmuje cyberprzemoc lub nieodpowiednie wiadomości, zachęć dziecko do zapisania lub zrobienia zrzutów ekranu tych interakcji.
 4. Zgłaszanie Incydentu:W przypadku cyberprzemocy lub innych nielegalnych działań, rozważ zgłoszenie sprawy odpowiednim organom, jak policja lub inne instytucje zajmujące się bezpieczeństwem w internecie.
 5. Kontakt ze Szkołą:Jeśli problemy dotyczą innych uczniów, ważne jest również poinformowanie szkoły, aby mogła podjąć odpowiednie kroki i wesprzeć Twoje dziecko.
 6. Wsparcie Psychologiczne:W zależności od ciężkości sytuacji, pomoc psychologa lub doradcy może być niezbędna. Dbaj o emocjonalne zdrowie swojego dziecka.
 7. Edukacja i Prewencja:Wykorzystaj tę sytuację jako okazję do edukacji. Naucz dziecko, jak bezpiecznie korzystać z internetu, rozpoznawać zagrożenia i unikać niebezpiecznych interakcji.
 8. Zmiana Ustawień Prywatności:Upewnij się, że profile mediów społecznościowych i konta online Twojego dziecka są zabezpieczone odpowiednimi ustawieniami prywatności.
 9. Monitorowanie Aktywności Online:Zwiększ nadzór nad tym, co Twoje dziecko robi w internecie, ale pamiętaj, aby robić to z szacunkiem do jego prywatności.
 10. Współpraca z Innymi Rodzicami:Warto też rozmawiać z innymi rodzicami, aby dzielić się wiedzą i doświadczeniami, wspierając się nawzajem w zapewnianiu bezpieczeństwa dzieciom online.

Pamiętaj, że Twoje wsparcie, zrozumienie i zaangażowanie są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia Twojego dziecka w świecie cyfrowym.