Wycieczka do Buczyńca, Sztutowa i Nowej Holandii Drukuj

  logo Dąbrówno

 logo

    W dniu 08 września 2017 roku uczniowie klas: VI, VII oraz II i III gimnazjum wyjechali na wycieczkę realizowaną w ramach projektu „ Żadne miejsce nie powinno być dla Ciebie droższe od Ojczyzny, na którego realizację Stowarzyszenie „Nasze dzieci" uzyskało wsparcie z budżetu Gminy Dąbrówno.
     Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzenie Pochylni w Buczyńcu wchodzącej w skład Kanału Ostródzko- Elbląskiego. Uczestnicy wycieczki obejrzeli maszynownię, zwiedzili Izbę Kanału, obejrzeli w niej film opowiadający historię tego miejsca i wzięli udział w godzinnym rejsie statkiem. Było to niesamowite przeżycie, bo statek przez część wyprawy poruszał się po specjalnie położonych szynach. Wielu uczniów nie wiedziało o tym, że Kanał Ostródzko- Elbląski ze swoim systemem pochylni jest jedynym tego typu działającym na świecie. Jego oryginalność polega na pokonywaniu 100-metrowej, prawie naturalnie występującej w tym regionie, różnicy poziomów wody przy pomocy zespołu 5 pochylni. Te szynowe urządzenia wyciągowe są napędzane mechanicznie siłą przepływu wody. Ten światowej klasy cud sztuki hydrotechnicznej zaprojektowany został przez pruskiego inżyniera Georga Jacoba Steenke w XIX wieku w celu gospodarczego połączenia wodnego Prus Wschodnich z Bałtykiem. Budowa kanału rozpoczęła się z końcem października 1844 r.
   Potem uczniowie przejechali, aby zwiedzić Muzeum Stutthof. Na miejscu, podzieleni na dwie grupy, z przewodnikami zwiedzili były obóz koncentracyjny. Stworzony przez Niemców obóz funkcjonował od 02 września 1939 do 09 maja 1945. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Polski. Działał łącznie 1007 dni. W tym czasie przez obóz przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 państw. Wśród nich najliczniejszą grupę narodowościową stanowili Żydzi. Natomiast największe grupy państwowe stanowili kolejno Polacy, obywatele Związku Radzieckiego, Węgrzy i Niemcy. Ocenia się, że blisko 65 tys. więźniów zginęło w wyniku chorób, ciężkiej pracy, fizycznego maltretowania oraz niedożywienia. Eksponaty, pamiątki po byłych więźniach, wywarły na uczniach duże wrażenie. Na koniec pobytu w obozie uczestnicy wyjazdu obejrzeli filmy w kinie muzealnym filmy dokumentalne: „Auschwitz" i „Stutthof w kilka dni później". Pobyt w miejscu martyrologii był dla wielu niesamowitym, skłaniającym do refleksji przeżyciem.
Po zwiedzeniu obozu wycieczkowicze udali się na posiłek, a potem do Parku Rozrywki Rodzinnej w Nowej Holandii. Tu korzystając z wielu atrakcji świetnie się bawili.
      Opiekę nad uczniami w czasie wyjazdu sprawowały Panie: Elżbieta Mazurowska, Wioleta Wolska, Dorota Herman, Aldona Nowakowska oraz Pan Tomasz Herman.

Aldona Nowakowska