Projekt " Góry przenoszę" Drukuj

Projekt „Góry przenoszę”- szansą dla uczniów z podstawówki w Dąbrównie

W naszej szkole od stycznia 2013r. realizujemy projekt edukacyjny „Góry przenoszę”. Udało się nam wygrać grant na realizację takiego przedsięwzięcia. Otrzymaliśmy dofinansowanie na materiały w kwocie 3.000 zł.

Wcześniej Bank WBK w Olsztynie ogłosił konkurs na pomysł projektu dla niewielkiej grupy dzieci w wieku szkolnym, który umożliwiłby rozwój ich talentów. Nie było łatwo, bo do konkursu przystąpiło ponad 600 stowarzyszeń edukacyjnych, ośrodków kultury i szkół. Z terenu miasta i gminy Ostróda zakwalifikował się właśnie nasz.


Jesteśmy autorkami projektu (Katarzyna Gorzelak - nauczycielka języka polskiego i sztuki; Agnieszka Przybylska - pedagog szkolny). Zakładamy, że zainteresuje on szerokie grono naszej szkoły. Wprawdzie w pierwszej kolejności 18 uczniów zostało objętych zajęciami z projektu. Bowiem jego beneficjentami są właśnie oni- uczniowie klas IV-VI; posiadający hobby i zapał do twórczej pracy. To jednak nie oznacza, że tylko „wybrani” w nim uczestniczą. Poprzez szkolnych kolegów wszyscy zainteresowani dowiedzą się m.in., jak się tworzy ikony, księgę skrybów; maluje na szkle; tworzy kwiaty z tkanin, wyplata z wikliny, jeździ konno i tworzy kolorowe batiki. To wszystko jest możliwe na zasadzie przekazu uczeń - uczeń. Aby to udowodnić- wybrana 18 szczęśliwców zdobyła wyznaczone- symboliczne- cele na naszej szkolnej ściance wspinaczkowej. Na pewno przekonali innych, że od chęci dużo zależy i spełniać się mogą naprawdę śmiałe marzenia. Opowiadają już kolejnym uczniom o tym, czego można się nauczyć w naszej szkole. Dzięki tej „Osiemnastce” inni połykają bakcyla. Stają się autentycznymi uczestnikami podobnych warsztatów, a chętni nauczyciele prowadzą z nimi zajęcia. Obecnie pani Basia Czarnowska (nauczyciel wspomagający w klasie integracyjnej) przewodzi „malarzom” batików. Tworzą oryginalne i niepowtarzalne wzory tkanin. Swe dzieła „tkają” i malują za pomocą specjalnych farb i barwników. Pozostali uczniowie niecierpliwie czekają na kolejne formy aktywności artystycznej i… swoją kolej. Wierzą, że oni też góry przeniosą…

Ponadto w ramach projektu będzie możliwość wyjazdu na spektakl teatralny do Olsztyna , a nawet rozmowa i spotkanie z zaprzyjaźnionymi aktorami po przedstawieniu w kawiarni na Starym Mieście.

Poszukujemy więc autorytetów w naszym najbliższym otoczeniu i w odpowiedni sposób chcemy uczestniczyć w życiu kulturalnym; kształtować aktywność twórczą właśnie w naszych uczniach poprzez pokazanie im, co my potrafimy i czego jesteśmy ich w stanie nauczyć. Zainteresowani również przeszłością regionu, jego tradycją planujemy przekazać Księgę Skrybów oraz jedną ikonę do Muzeum Pól Grunwaldzkich. Atrakcją będzie jazda konna do Grunwaldu. W tym z kolei przedsięwzięciu obiecała nam swą pomoc pani Aleksandra Szwed. Udzieli kilku lekcji jazdy konnej. Na koniec czeka nas jeszcze występ tresera egzotycznych zwierząt i wycieczka do huty szkła. Wcześniej oczywiście namalujemy witraże, będziemy wyplatać z wikliny, którą ozdobimy kwiatami jabłoni z… płótna. Aby przypominać dzieciom o tym, że cel jest do zdobycia, że warto wierzyć w swoje siły, nasz zaprzyjaźniony trener, pan Michał Przybylski udzieli kilku lekcji wspinaczki po ściance wspinaczkowej, która znajduje się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Nasi uczniowie poznają alternatywy spędzania wolnego czasu.

W tajemnicę warsztatów ikonograficznych wprowadzają: Katarzyna Gorzelak, Agnieszka Przybylska i Milena Kowalska. Trwa właśnie kilkudniowy cykl pisania ikon. W zajęciach uczestniczy 13 uczniów kl. IV-VI. Zgłębiamy teologię ikon oraz warsztat ich tworzenia. Poznajemy symbolikę związaną z zapisywaniem i odczytywaniem ikony. Jesteśmy w kontakcie z zaprzyjaźnioną malarką z Dąbrówna, panią Łucją Rucińską. Zawsze służy radą z racji wieloletniego doświadczenia pisania ikon. Planujemy wernisaż po ukończeniu warsztatów.

Skrybom przewodzi pani Agnieszka Przybylska. A z wikliną i chętnymi uczniami wkrótce spotka się kolejna grupa zaangażowanych nauczycieli z podstawówki w Dąbrównie.

Projekt będzie realizowany do końca roku szkolnego. O wszystkim na bieżąco informujemy na łamach gazetki szkolnej „Kurier Szkolny” oraz na stronie internetowej szkoły. A tymczasem na szkolnych korytarzach pojawiają się na ścienne gazetki , galerie zdjęć w związku z realizowanym projektem .

Przedsięwzięcie zakłada szansę zaistnienia ucznia w kulturze, nie tylko w jej symbolicznym wymiarze. "Góry przenoszę..." to projekt, którego zadaniem jest inspirowanie do twórczości, zagospodarowanie wolnego czasu w życiu młodego człowieka.