Andrzejki Drukuj

Dlaczego tak lubimy “Andrzejki” | Restauracja Zawrotnica

Andrzejki, jędrzejówki, jędrzejki. Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja.

Niegdyś wróżbyandrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt

(męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Dziś to forma zabawy. Poniżej podajemy kilka ciekawych wróżb.

LANIE WOSKU

Tej tradycji raczej nie trzeba nikomu przypominać – chodzi o to, aby wylać na wodę gorący wosk, a następnie w jego kształcie doszukać się symboli i je zinterpretować. Pomocny może się tu okazać cień naszego woskowego tworu – rzucony na ścianę jest czytelny i pobudza wyobraźnię. Uwaga – wosk tradycyjnie lejemy przez dziurkę od klucza!

WYŚCIG BUTÓW

Zdejmujemy lewe buty i ustawiamy w rządku. Następnie przestawiamy tak aby ostatni but 'przeskakiwał' na miejsce pierwszego i tak do momentu, aż któryś z butów dotknie progu. Osoba, która jest właścicielem tego buta będzie wedle wróżby tą, która pierwsza wyjdzie za mąż lub się ożeni.

CZTERY FILIŻANKI

Pod trzy filiżanki wkładamy: obrączkę, listek i monetę. Zamieniamy miejscami filiżanki, a następnie wybieramy jedną z nich. Obrączka- oznacza miłość, listek- małżeństwo, natomiast moneta- bogactwo.

SERCE Z IMIONAMI

Na kartce w kształcie serca wypisujemy imiona same żeńskie lub same męskie. Uczestnik przekuwa serce. Imię, które zostanie przebite oznacza imię przyszłego małżonka lub małżonki.

Życzymy udanej zabawy w gronie rodzinnym.

Starszy Samorząd Szkolny