szkolna galeria Drukuj

Spotkanie w szkolnej galerii

Dzień 14 lutego 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Dąbrównie przybrał charakter walentynkowego spotkania z Ikoną. Szkolna galeria pisania ikon czekała na zaproszonych gości.

Szkolni Ikonopisarze postanowili zaprosić lokalną artystkę z Dąbrówna – Panią Łucję Rucińską do naszej galerii. Pani ŁUCJA (a częściej… „Lucyna”) podzieliła się swym doświadczeniem w pisaniu ikon. Opowiedziała o swym dzieciństwie, o warsztatach plastycznych, ikonopisarskich, w których uczestniczyła z Panią Katarzyną Gorzelak- opiekunką i instruktorem w galerii „Na Uboczu”. Okazało się, że wachlarz zainteresowań Pani Lucyny i jej niebanalnych umiejętności jest naprawdę szeroki. To ponadto świetny sołtys Dąbrówna; wspaniała babcia! (i tu szczerze zazdrościmy Natalii Rucińskiej- ikonopisarce z klasy VII); także - malarka realistycznych obrazów. Artystka wiele zajęć potrafi świetnie zorganizować i połączyć w przemyślaną całość każdego dnia. Szczerze podziwiamy i gratulujemy entuzjazmu, zapału, werwy do działań!

Pani Łucji towarzyszyły ponadto trzy osoby: to Wójt Gminy Dąbrówno – Pan Piotr Zwaliński; Pani Maria Szczepańska- Inspektor Ochrony Danych Osobowych i pracownik Urzędu Gminy; oraz nasza Pani dyrektor- Małgorzata Malimon – która systematycznie dopinguje naszym szkolnym ikonopisarzom w podejmowaniu ich artystycznych inicjatyw.

Zaproszeni goście umilili spotkanie przy herbatce ciepłą rozmową z ikonopisarzami z klas IV-VIII. Spośród 46 uczniów piszących ikony – jedynie połowa uczestniczyła w tej miłej rozmowie, bowiem pozostali byli zobowiązani do wykonywania w pierwszej kolejności innych szkolnych działań. Tego dnia ósmoklasiści pisali próbny egzamin, trzymaliśmy za nich kciuki! W czasie szkolnych przerw odwiedzali nas w galerii i dzielili się wrażeniami na temat egzaminu; szkolnych walentynek; chęci pisania ikon; wylewania pouringowych obrazów.

Przy smacznych orkiszowych rogalikach (które piekła Pani Maria) i chrupiących ciasteczkach (to dzieło Pani Lucyny!) pojawiały się coraz to nowe propozycje atrakcyjnych szkolnych warsztatów. Był to również czas podsumowania kolejnego projektu „Pisanie ikon i nie tylko…”. Jego autorka, Katarzyna Gorzelak, była dumna z poczynać swych podopiecznych ikonopisarzy. Ci zaś oprócz pisania ikon okazali się artystami w wielu innych technikach, wśród których prym do tej pory wiedzie pouring. Dlatego dla naszych gości przygotowano pouringowe obrazy w specjalnie na tę okazję- uszytych torbach prezentowych z logo pracowni pisania ikon. Ikonopisarze z IV klasy przygotowali zdrową czekoladę. A niektóre z uczestniczką warsztatów malarskich wcieliły się w rolę profesjonalnych kelnerów proponujących herbatę z imbirem, cytryną; owocową i inną. A przepis na czekoladę czeka na chętnych w szkolnej galerii. Przysmak z bakaliami chyba oczarował naszych gości.

Podczas spotkania okazało się, że Pani Maria Szczepańska to artystka i pasjonatka japońskiej sztuki amigurumi. Obiecała Ikonopisarzom spotkanie w celu przybliżenia i zademonstrowania sztuki dziergania maskotek. Warto zaznaczyć, że to dodatkowo osoba, która jest sprzymierzeńcem szkolnych przedsięwzięć. Wielokrotnie umożliwiała nam ikonopisarską działalność w szkole w ramach projektów – ofert konkursowych na realizację zadań publicznych. Prawie co roku udaje się pozyskać środki na pisanie ikon, warsztaty artystyczne w szkole. I tym razem będziemy wkrótce realizować kolejny ph Na deskach pisane…- warsztaty ikonograficzne, quillingowe i rękodzielnicze - zadania w sferze kultury, sztuki ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Autorką projektu jest Katarzyna Gorzelak, członkini Stowarzyszenia Nasze Dzieci. Udało się przy aprobacie Wójta Gminy Dąbrówno, Komisji Konkursowej pozyskać na realizację projektu 13000 zł. Bardzo się cieszymy, bo oprócz pisania ikon poznamy kolejną ciekawą technikę- quilling.

Spotkanie w szkolnej galerii było bardzo udane, atmosfera ciepła i przyjazna. Rozmowy trwały długo. Poznawaliśmy indywidualną twórczość szkolnych artystek, m.in. Mai Mackiewicz i Santi Sabadash. Nasze artystki z VI klasy, ich dorobek- cieszą się popularnością i zainteresowaniem wśród kolegów, szkolnej i lokalnej społeczności.

Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za obecność w Walentynkowym spotkaniu z Ikoną. Dziękujemy za piękne notesiki dla Ikonopisarzy - prezenty od pana Wójta. Życzymy sukcesów i kolejnych artystycznych odkryć.

                                                                                                   Katarzyna Gorzelak

i9

 

i4

 

i5

i8

i12

i18

i19

i20

i22

i23

i25

i28