„Magiczne Mazury” – wycieczka do Kamionki koło Nidzicy Drukuj

    

wycieczka

      Uczniowie klasy 4 a i 5 a oraz 5b  28 maja 2014 roku udali się na wycieczkę w wyjątkowe miejsce kultywowania dziedzictwa mazurskiej wsi i edukacji ekologicznej do Wioski Garncarskiej w Kamionce koło Nidzicy. Znalazła się tam również przestrzeń dla twórczej działalności rękodzielniczej dzieci i młodzieży.


    Zwiedzany przez nas Rajski Ogród to pierwszy i największy na Mazurach ogród pokazowy. W granicach ogrodu urządzony jest Park Odkrywców – miejsce, w którym dzieci, młodzież i dorośli mogą wykonywać doświadczenia związane ze zjawiskami przyrody, prowadzić obserwacje i badania przyrodnicze, uczyć się przez zabawę. Na obszarze około 5 hektarów zgromadzono kilka tysięcy gatunków roślin w 30 zakątkach tematycznych. Ogród założony jest na planie drzewa, którego „konary" są w ogrodzie alejami łączącymi zakątki: malinowy chruśniak, ogród muzyczny, ogród motylkowy, zakątek miłości, ogród benedyktyński, ogród wiatru, rosarium, , jagodnik i inne.
    Na terenie garncarskiej wioski zbudowano replikę zabytkowej, mazurskiej kuźni z Łysakowa. Kuźnia została wyposażona w oryginalne sprzęty, które można dotknąć i wyobrazić sobie kowala wykuwającego podkowę w miarowym rytmie uderzeń młotka w rozżarzoną stal.
Uczniowie zapoznali się także ze sposobem wykonywania naczyń ceramicznych na kole garncarskim. Ze zdziwieniem patrzyli jak z kawałków gliny powstają dzbanki i kubki. Następnie sami mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas warsztatów garncarskich. Wykonywali naczynia tradycyjną metodą wałeczkową, wymagającą cierpliwości, precyzji i sprawności manualnej. Wszyscy wykonali małe cudeńka, które teraz schną w ich domach. Pod okiem specjalisty udało się również zrobić, drogocenny kiedyś, papier czerpany, a z niego oryginalne zakładki i kartki. Na koniec uczniowie malowali ceramiczne dzwoneczki w wymyślone przez siebie wzory i motywy. Wszyscy z dumą patrzyli na własne wyroby rzemieślnicze. To było „coś".

Małgorzata Wieczorek-Kwaśny