Bezpieczny internet
Filmy, które warto obejrzeć. Drukuj

 

Cyberprzemoc jest realna.

 

Cyberprzemoc.

 

Dniem i nocą walcz z cyberprzemocą.

 

 Nie tańcz z wilkami- o wykorzystaniu zdjęć w Internecie.

STRZEŻMY SWEJ PRYWATNOŚCI Wybierając się na jakąś imprezę, do dyskoteki, czy nawet po prostu na zwykłe spotkanie ze znajomymi, powinniśmy zachować pewną ostrożność podczas zabawy. Mimo tego, iż zdawać, by się mogło, że towarzyszą nam osoby godne zaufania, nie bądźmy zbyt łatwowierni. Zdarzyć się bowiem czasem może, iż wśród tzw. przyjaciół trafimy na osobę, z nie do końca dobrymi zamiarami wobec nas- nie do końca nam życzliwą. Bywa czasem, co może trafić się każdemu i co wcale nie ma co nikogo dziwić, że podczas dobrej zabawy zapominamy o otaczającym nas świecie i rzeczywistości. Wtedy, nie zważając na nic i nikogo, bawimy i odprężamy się całkowicie, nie myśląc o niczym, a tym bardziej o konsekwencjach takiego stanu. A takie, wbrew pozorom, mogą się pojawić. Po pewnym czasie, nawet następnego dnia, może się okazać, że któryś z naszych pseudo przyjaciół postanowił zabawić się naszym kosztem. Wykorzystał naszą nieuwagę i uwiecznił naszą zabawę na fotografii, czy filmiku video. Wykonane zdjęcia czy nagrania, które autora, rzecz jasna bawią niesamowicie, nam szkodzą albo sprawiają przykrość, wywołują wstyd, a nawet ogromny ból. Z całą pewnością, bardzo nieprzyjemnie jest zobaczyć w Internecie zdjęcia na których jesteśmy, a o których istnieniu nie mieliśmy najmniejszego pojęcia, a tym bardziej, z którego się wcale nie cieszymy, które nas kompromituje. Niech powyższy filmik będzie przestrogą, by, przede wszystkim nie zezwalać na wykonywanie nam zdjęć, jeśli nie mamy pewności, że nie zostaną one wykorzystane w niewłaściwy sposób- przeciwko nam. Dodatkowym zagrożeniem, przy dzisiejszych możliwościach technologicznych, jest obawa, iż filmiki mogą być zmontowane, a fotografie „poprawione" na, niestety naszą niekorzyść. Uważajmy zatem, komu dajemy się sfilmować lub sfotografować, żeby potem niczego nie żałować, nie odczuwać złości, czy rozgoryczenia.

 

 Bez kożuszka.

 

Tajemniczy przyjaciel.

 

Zemsta.

 

Papla.

 

Bal maskowy.

 

Drugi brzeg.

 

Białe owce.

 

Mała miss.

 

Dziewięćdziesiąt dziewięć.

 

Koszyk z zakupami.

 

Tysiąc przyjaciół.

 

Cudza komórka.

 

Głupek.

 

Zamęt w głowach.

 

Zabawa w śnieżki.

 

Cyberprzemoc- Dzieciaka i Loco przygody w sieci.

 

Uzależnienia- Dzieciaka i Loco przygody w sieci.

 

Wirusy- Dzieciaka i Loco przygody w sieci.

 

Łańcuszki- Dzieciaka i Loco przygody w sieci.

 
Czym jest cyberprzemoc? Drukuj

 

cyberprzemcd

Czym jest cyberprzemoc?

 

 

Cyberprzemoc( ang cyberbullying ) - agresja w sieci

 

Cyberprzemoc, czyli  przemoc za pomocą mediów elektronicznych, przede wszystkim
Internetu oraz telefonii komórkowej. Zjawisko to dotyczy zazwyczaj dzieci i młodzieży. Statystyki podają, że połowa młodych internautów padło ofiarą cyberprzemocy.
Zjawisko staję się coraz bardziej niebezpieczne i powszechne – dzieje się tak za sprawą, anonimowości jakie daje Internet czy telefon komórkowy, lecz nie jest to jedyny „atut" informacje rozprzestrzeniają się w sposób błyskawiczny i zazwyczaj nie mamy możliwości ich usunięcia. Kolejną uciążliwością jest stała możliwość ataku, niezależnie od miejsca i pory nocy i dnia. Tego typu zachowania mają bardzo niski poziom kontroli społecznej. Sytuacja doznawania krzywdy przez dziecko jest ciężka do zaobserwowana przez rodziców, nauczycieli, opiekunów, szczególnie jeśli nie posiadają odpowiedniej wiedzy.

 

Działania, które są zaliczane do cyberprzemocy:

 

- wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu,
- robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody,
- publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają
- podszywanie się pod kogoś
- włamywanie się na czyjeś konta (poczta e-mail, portale społecznościowe).

 

Ważne, aby każdy ślad przemocy został ujawniony, dzieci  muszą

wiedzieć, że nie zostaną z tym problemem same.

 

 

Gdy Twoje dziecko padło ofiarą cyberprzemocy,  uświadom mu , że to nie ono jest winne.

Winny jest tylko sprawca.

Dzieci często udają, że wszystko jest w porządku.  Po takich przejściach,

wizyta u psychologa na pewno pomogłaby się uprać z traumą.

 


 

 
Zasady bezpieczeństwa w Internecie Drukuj

bezpieczny internet

Znasz zasady bezpieczeństwa w Internecie?


Nie podawaj swoich danych!


W Internecie posługuj się tylko Nickiem i nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy, czy numer szkoły.

Mów, jeśli coś jest nie tak!


W sytuacji kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Helpline.org.pl czyli ze specjalistami do spraw bezpieczeństwa w Internecie, dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 100 100.

Nie ufaj osobom poznanym w sieci!


Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w Sieci. Nie spotykaj się z nikim zbyt pochopnie w prawdziwym świecie. Jeżeli planujesz spotkanie, zawsze poinformuj o tym rodziców.

 

Zabezpiecz swój komputer!


Jeżeli Twój komputer jest podłączony do Internetu, musisz mieć zainstalowany odpowiedni program antywirusowy. Powinieneś również zaopatrzyć się w Firewall (tzn. ściana ogniowa). Pamiętaj o aktualizacji wymienionych programów, bo tylko wtedy Twój komputer będzie w pełni zabezpieczony przed atakiem wirusów i hakerów.

Stosuj zasady Netykiety!


Netykieta to zbiór zasad kulturalnego i prawidłowego korzystania z Internetu. To regulamin poprawnego zachowania się w Sieci, stworzony przez samych Internautów. Powinni ją znać wszyscy korzystający z Sieci. Wtedy nikt nie obawiałby się, że zostanie źle potraktowany w Necie.

Poznaj zasady netykiety